Hlavná stránka / Naše zbierky / Čaro predmetu / rok 2022 / Zbierkový predmet mesiaca apríl 2022 je mláďa srnca lesného

Zbierkový predmet mesiaca apríl 2022 je mláďa srnca lesného

Zbierkový predmet mesiaca apríl 2022 je mláďa srnca lesného

Mláďa srnca lesného

 

Za zbierkový predmet mesiaca apríl 2022 vybralo Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici dermoplastický preparát mláďatka srnca lesného. Drobné srnča sa teší veľkej pozornosti hlavne detských návštevníkov v expozícii „Prechádzka našou prírodou“, ktorá je nainštalovaná v chodbových priestoroch múzea na 3. poschodí v budove SPŠ na Ulici slovenských partizánov. Keďže jarné obdobie so sebou prináša množstvo mláďat rôzneho druhu, radi by sme i týmto spôsobom upozornili verejnosť na potrebu ohľaduplného správania sa v prírode.

Spôsoby rozmnožovania a starostlivosti, ktorú zvieratá venujú svojim mláďatám, patrí medzi najzaujímavejšie kapitoly života v prírode. S jarou a blížiacim sa letom je celý les v pohybe. Na svet prichádzajú mláďatá, ktoré u zvierat, rovnako ako u človeka, patria k tomu najcennejšiemu, o čo sa stará nielen sama matka, ale v mnohých prípadoch aj celá zvieracia rodina. Preto si v tomto jarnom období viac ako inokedy uvedomujeme potrebu chrániť v prírode všetko živé i neživé.

Srny pohlavne dospievajú vo veku 16 mesiacov. Samce sú polygamné a v polovici júla začínajú bojovať o priazeň samíc. Do novembra sa zárodok prakticky nevyvíja, prebieha tzv. latentné tehotenstvo. V novembri sa iné, neoplodnené srny pária s mladými srncami, ktorí neboli pripustení k ruji v obvyklom čase staršími a silnejšími samcami. Zárodok sa potom vyvíja normálne. Od konca apríla až do júna rodí srna obvykle jedno, niekedy i dve hnedé, bielo škvrnité mláďatá. Tie trávia prvé dni svojho života poležiačky nehybne skryté v hustej vegetácii a vstanú len vtedy, keď sa k nim priblíži matka, ktorá ich prichádza niekoľkokrát denne nakŕmiť. Tento jav sa nazýva akinéza a je to účinná ochrana slabých mláďat pred predátormi, keďže v tomto období nevylučujú žiadny pach a ich ochranné sfarbenie ich robí takmer neviditeľným. No môže to byť zároveň aj ich záhubou, pretože v tomto období je mnoho srnčiat zahubených kosačkami alebo inými mechanizmami.

Nepoučení ľudia ročne vezmú z lesa mnoho srnčiat, pretože ich považujú za opustené. Na mláďatá možno natrafiť aj neďaleko ľudských obydlí, turistických trás a chodníkov, na lúkach, pasienkoch či okrajoch lesov, ktoré ľudia bežne navštevujú. Preto dochádza tak často k nechcenej „záchrane“ mláďat. Treba si však uvedomiť, že osamotené mláďatá naozaj nie sú opustené. Matka sa spravidla zdržiava v ich blízkosti. Zver má pred ľuďmi prirodzený rešpekt, a preto neočakávajte, že sa matka objaví, ak sa zdržujete pri jej mláďatách. Obavy o ich osud sú obyčajne neopodstatnené, nepotrebujú ľudskú pomoc. Mláďatá po kontakte s človekom strácajú svoj prirodzený pach a matka ich následne už nemusí prijať. Keď nájdete v prírode mláďa, nechytajte ho a neberte domov. Radšej sa v tichosti rýchlo vzdiaľte. Nežiaduca záchrana „opusteného“ mláďaťa je vlastne jeho krádež matke. Ak sa im v zajatí nedostane rýchlej odbornej starostlivosti, srnčatá obvykle uhynú, pretože im kravské mlieko spôsobí vážne tráviace problémy. Vhodnejšou potravou je pre ne kozie mlieko. Zatiaľ, čo srny odchované v zajatí skrotnú, srnce sa po dosiahnutí dospelosti stávajú agresívnymi a môžu vážne zraniť i človeka. Krásny a dôstojný život však môžu stráviť divé zvieratá jedine vo voľnej prírode.


Súbor na stiahnutie

Mlada srnca lesneho_cely text.pdf   (PDF, 104.84 KB)

Fotogaléria 

Cenník poskytovaných tovarov a služieb

Kalendárium podujatí

Informácie

Sídlo Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici

budova SPŠ, 2. poschodie

Otváracie hodiny:

pondelok - piatok:  od 7:00 - 15:00 hod.

posledný vstup do 14:30 hod.
sobota - nedeľa: zatvorené
 

Pripravujeme

28.5.2022 - 28.5.2022 22.4.2022 - 22.4.2022 Jaskyne a jaskyniari Slovenska 14.4.2022 - 14.4.2022 Zelený štvrok 2022 15.7.2020 - 31.3.2021 Od šúpolia k umeniu

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v múzeu.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31