Zbaľ sa a poď do Východného Timoru a Indonézie
Zbaľ sa a poď do Východného Timoru a Indonézie
(tlačová správa)
V piatok 20. apríla 2018 sa v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, konalo tradičné stretnutie priaznivcov dobrodružstva, nevšedných zážitkov a cestovania z cyklu cestovateľských večerov „Zbaľ sa a poď“.
Vďaka pútavému rozprávaniu mladého cestovateľského dua Petra Ondriaša z Bratislavy a Veroniky Šaradínovej z Považskej Bystrice sme sa na pár chvíľ preniesli do krajín Ázie. Návšteva Východného Timoru a Indonézie bola súčasťou ich 365-dňovej expedície po Ázii, ktorú zahájili 11. septembra 2016 v ruskom Petrohrade, odkiaľ prešli tisíce ďalších kilometrov. Na tzv. FasaTrase navštívili 17 krajín Ázie a precestovali neuveriteľných 80 000 kilometrov. Chuť objavovať nové krajiny a spoznávať zaujímavé exotické destinácie ich neopustila ani po návrate domov na Slovensko 10. septembra 2017.
Cestovanie do Východného Timoru bolo pre dvojicu cestovateľov záverečnou čerešničkou na rok trvajúcej ceste po Ázii. Hoci mali pred návštevou mierne obavy o bezpečnosť, rozplynuli sa po niekoľkých hodinách od pristátia a rozhovoroch s domácimi. Počas šesťdňovej zastávky v krajine sa cítili bezpečne a svoje rozhodnutie vycestovať do jednej z najmenej navštevovaných destinácií sveta neoľutovali.
Na začiatku prezentácie sprevádzanej fotografiami, zaujímavosťami a vlastnými postrehmi, nám cestovatelia Nika a Peťo uviedli základné informácie o krajine a priblížili neľahkú históriu tohto ostrovného štátu. Porozprávali nám legendu súvisiacu so vznikom ostrova, ktorý na mape pripomína krokodíliu hlavu. Krokodíl sa stal symbolom Východného Timoru a výstražné tabule, upozorňujúce na výskyt týchto zvierat, nenechali chladných ani našich dobrodruhov.
Východný Timor, ležiaci v juhovýchodnej Ázii na ostrove Timor, patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Od 16. storočia bol okupovaný Portugalskom, ktoré z krajiny vyvážalo vzácne santalové drevo a korenie. V roku 1975 ho obsadila Indonézia. Netrvalo dlho a stal sa jej 27. štátom. Po viac ako 30-ročnom období plnom konfliktov, ktoré si vyžiadali mnoho obetí a poznačili krajinu do dnešných čias, je od roku 2002 nezávislou demokratickou republikou (patrí medzi najmladšie štáty sveta). Spolu s Filipínami sú jediné krajiny juhovýchodnej Ázie s prevládajúcim náboženstvom kresťanstvom. Jedným z dvoch oficiálnych jazykov je portugalčina, druhým miestny jazyk „tetum“ – zmes portugalčiny, angličtiny a indonézštiny. V Timore sa oficiálne platí dvoma menami – americkými dolármi a domácimi mincami „centavos“. Návšteva hlavného mesta Dili, rozprestierajúceho sa na severnom pobreží ostrova Timor, bola tiež inšpirujúcim zážitkom. Symbolom mesta je 27-metrová socha Cristo Rei vo východnej časti mesta.
Hlavným cieľom výpravy sa stal ľudoprázdny ostrov Jaco na východe Východného Timoru. Po dvoch dňoch náročnej 250-kilometrovej trasy dorazili do vytúženého raja. Oblasť známa ako koralový trojuholník s bohatou morskou biodiverzitou, prázdnymi plážami a tyrkysovým morom, bola jedným z najkrajších zážitkov putovania po Východom Timore.
Prvá časť cestovateľského večera zakončili prednášajúci - pre lepšiu predstavu poslucháčov – krátkym videom z východotimorskej expedície.
Po prestávke sa účastníci cestovateľského večera ponorili do tajov najväčšieho ostrovného štátu – Indonézie, kde mladí dobrodruhovia strávili viac ako mesiac. Na potulkách bájnym ostrovom Bali i po okolitých ostrovčekoch zažili neopísateľnú atmosféru, ktorá na nich dýchala na každom kroku, zanechávajúc v nich jedinečné emotívne zážitky.
Hinduistický ostrov Bali, nachádzajúci sa na západnom konci súostrovia Malé Sundy medzi ostrovmi Jáva na západe a Lombok na východe, ponúka tie najlepšie podmienky na potápanie a kúpanie s rajami či korytnačkami. Naši cestovatelia absolvovali kurz surfovania, navštívili aj vnútrozemie a nenechali si ujsť svetoznámu, no kontroverznú tradíciu kohútích zápasov (o svojrázny rituál sa zaujímajú nielen bežní turisti, ale študujú ho mnohí kultúrni antropológovia). Nevynechali ani jednu z najpopulárnejších atrakcií na Bali - tzv. Opičí les ( Bali Monkey Forest). Jedná sa o komplex hinduistických chrámov v meste Ubud postavený okolo roku 1350. Zaujímavosťou sú tu opice žijúce vo voľnej prírode, prichádzajúce do priameho kontaktu s návštevníkmi.
Zážitkom bolo tiež potápanie v oblasti Tulamben v prostredí najslávnejšieho lokálneho 120-metrového vraku lode Liberty, ktorý býval v minulosti americkou zásobovacou loďou, ktorú zasiahlo japonské torpédo počas 2. svetovej vojny.
Oblasť Indonézie je charakteristická aj častými zemetraseniami a sopečnou aktivitou. Sopka Agung na východnom konci ostrova Bali napríklad vybuchla krátko po odchode Veroniky a Petra.
Počas putovania Indonéziou si nechali ujsť ani dva z troch „Gili“ ostrovov (Gili Meno, Gili Trawangan a Gili Air), ktoré sú známe ako krásne „katalógové“ pláže, priezračnou modrou vodou a nádherným podmorským svetom. Zúčastnili sa tiež veľkého vypúšťania korytnačiek do mora. Navštívili ostrov Lembongan neďaleko Bali, kde skúšali surfovať, šnorchlovať a potápať sa.
V závere diskusného večera položili prednášajúci hostia poslucháčom dve súťažné otázky súvisiace s prednáškou. Výherkyne získali publikácie, ktoré vydal Trenčiansky samosprávny kraj a originálnu magnetku priamo z ostrova Bali.
Cestovateľského večera „Zbaľ sa a poď do Východného Timoru a Indonézie“ sa zúčastnilo takmer štyridsiatka ľudí rôznych vekových kategórií, ktorí odchádzali nadšení rozprávaním a inšpirovaní odvahou mladej dvojice cestovateľov.
Dňa 24. apríla 2018, Mgr. Paulína Prengelová
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici
v spolupráci s Petrom Ondriašom a Veronikou Šaradínovou