Zbierkový predmet mesiaca apríl v roku 2020

Zbierkový predmet mesiaca apríl v roku 2020

Domanižské kraslice

Zbierkovým predmetom mesiaca apríl sú tradičné domanižské kraslice od majsterky ľudovej umeleckej výroby Štefánie Dudákovej. V súčasnosti má Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici 91 kusov kraslíc od spomínanej výtvarníčky.

Vajíčko je oddávna symbolom života, jari, plodnosti, slnka a samozrejme Veľkej noci.

Tradičné domanižské kraslice sa nemaľujú, ale „píšu“ zmesou včelieho vosku a parafínu. Zmes sa zohrieva v kahanci alebo plechovej nádobke nad ohňom a na povrch vajíčka sa nanáša pisárkou. Pisárka je tenká kovová trubička, ktorá je nasadená na drevenej paličke. Táto technika sa volá batikovanie. Vosk sa neodstraňuje, ale dokresľujú sa ďalšie ornamenty a vajíčko sa ponorí buď do sýtejšej farby, alebo do takej, ktorá tú prvú prekryje. Tento postup možno opakovať viac ráz. Takto sa dajú vytvoriť aj kraslice farbené až siedmimi farbami. Postupne sa farbia od svetlejších odtieňov k tmavším, od žltej farby cez oranžovú, tehlovú, červenú, hnedú, zelenú, modrú, fialovú až po tmavomodrú. Tradične sa kraslice farbili jedine prírodnými farbami získanými z rastlín. Dnes sa používajú anilínové farby, čím sa farebná škála rozšírila napríklad o tyrkysovú. No i tak sa farebnosť batikovaných kraslíc obmedzuje na niekoľko spomínaných základných farieb. Vosk sa pri jednofarebných aj viacfarebných postupoch odstráni až nakoniec. Otvory na výduvku zalepené voskom sa prepichnú, vajíčko sa nahreje, čím sa uvoľní vosk, a handričkou sa kraslica vyleští. Takto sa farebné vrstvy jednak chránia, jednak získajú lesk, ktorý ich farebnosť ešte zvýrazní.

Každá kraslica má svoj názov. Poznáme názvy ako : čečinka, hrable, zabudnutá, veľká koscelačka, malá koscelačka, srdiečko, slniečko, malý pavúk, veľký pavúk, listnáček, malá cagaňa, veľká cagaňa, paprsková, hlavača, strela, hviezda mašličková, hviezda čečinková, pavúčik čečinkový, veľký listnáč, motýľ a iné.

Informácie poskytla výtvarníčka Mgr. Soňa Belokostolská z Považskej Bystrice, ktorá sa aktívne venuje tvorbe tradičných batikovaných domanižských kraslíc.

Fotogaléria

12 fotografií