Zbierkový predmet mesiaca jún 2022 - šúpolienky

Zbierkový predmet mesiaca jún 2022 - šúpolienky

Zbierkovým predmetom mesiaca jún 2022 sú šúpolienky výtvarníčky Sone Belokostolskej. Vytvorila ich pre výstavu s názvom „Od šúpolia k umeniu“, ktorej kurátorom bol etnológ múzea Mgr. Jozef Mihálik.

Výstava bola inštalovaná v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici od 15.7. 2020 do 17.12. 2021. Jej cieľom bolo predstaviť príbeh kukurice, od pestovania, cez spracovanie, využitie, až po umeleckú výrobu šúpolienok. V roku 2022 Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici zakúpilo z finančnej podpory Fondu na podporu umenia a Trenčianskeho samosprávneho kraja celú autorskú časť výstavy v počte 190 kusov šúpoľových bábik, z čoho 65 kusov predstavuje kompozície pozostávajúce z dvoch a viac figúrok.

Neoddeliteľnou súčasťou je aj zakomponovanie niekoľkých kusov tradičných domanižských kraslíc, nakoľko autorka je dnes už jednou z mála ľudí, ktorá sa venuje aj tvorbe a mapovaniu tradičných domanižských kraslíc. Z tohto dôvodu získala v roku 2011 titul : majsterka ľudovej umeleckej výroby. Autorská tvorba Mgr. Sone Belokostolskej,  je rozdelená do štyroch ročných období, názorňuje ľudové zvyky a život našich predkov počas roka, má dejovú postupnosť a jej súčasťou sú aj ručne vyrobené komponenty, ako miniatúrna hlinená keramika, hudobné nástroje a iné. Jedinečnosť jej diel a zručnosť predstavuje aj fakt, že takmer každá šúpolienka znázorňuje pohyb. Niektoré diela sú obohatené aj originálnou modrotlačou z dielne modrotlačiara Petra Trnku. Rodina Trnkovcov mala v Púchove zriadenú najdlhšie pôsobiacu modrotlačiarenskú dielňu na Slovensku, aktívnu do roku 2010. Dnes v remesle pokračuje už spomínaný Peter Trnka.

Zakúpenie výstavy a tým jej uchovanie ako celku pre budúce generácie, má pre Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici veľký regionálny význam. Ako celok predstavuje akvizícia ucelený pohľad na život našich predkov počas ročného obdobia a je dokladom remeselnej zručnosti našich regionálnych remeselníkov. Výstava sa dokonca dostala aj na televízne obrazovky RTVS v relácii Slovensko v obrazoch a Dámsky klub.

Fotogaléria

12 fotografií