Botanika

Výskumné úlohy

Dynamika a sukcesia travinnobylinnej vegetácie (VEGA 2/0181/09)

Trvanie projektu: január 2009 - december 2011
V posledných rokoch sa venuje veľká pozornosť výskumu travinnobylinnej vegetácie, ktorá predstavuje najrozšírenejší a rôznym spôsobom ohrozený typ nelesnej vegetácie. Je to dôsledok faktu, že sa výrazne prejavuje úbytok a degradácia druhovo bohatých trávnych porastov cenných najmä z pohľadu ochrany biodiverzity. Projekt logicky naväzuje na viaceré projekty venované travinnobylinnej vegetácii na Slovensku (VEGA 5084, APVV 5804). Hlavným cieľom je na základe implementácie výsledkov z predošlých projektov a pomocou najmodernejších štatistických metód spracovať údaje o vegetácii a pripraviť ucelenú charakteristiku travinnobylinnej vegetácie, ktorá bude významným prínosom pre široké spektrum užívateľov. Vyhodnotia sa zmeny travinnobylinnej vegetácie pomocou metodických prístupov GIS. Pripravia sa tak vedecké podklady na vydanie 5. dielu monografie Rastlinné spoločenstvá Slovenska, ktorý bude venovaný travinnobylinnej, lúčnej, pasienkovej, slaniskovej a lemovej vegetácii.

Distribúcia a diverzita makrofytnej vegetácie vodných nádrží na Slovensku vo vzťahu k environmentálnym charakteristikám a antropickým disturbanciám (VEGA 2/0013/08)

Trvanie projektu: január 2008 - december 2010
V rámci riešenia projektu hladáme odpovede na nasledovný okruh otázok:

  1. Ktoré makrofyty a ich spolocenstvá osídľujú biotopy stojatých vôd s dôrazom najmä na vodné nádrže?
  2. Je druhové zloženie, diverzita makrofytov a ich spoločenstiev prirodzených stojatých vôd a antropogénnych vodných nádrží rozdielne?
  3. Aká je sezónna a medziročná dynamika makrofytnej vegetácie biotopov stojatých vôd?
  4. Ktoré environmentálne faktory ovplyvňujú štruktúru makrofytnej vegetácie biotopov stojatých vôd?
  5. Aký je vplyv antropických aktivít na flóru a vegetáciu biotopov stojatých vôd?
  6. Do akej miery je možné hodnotiť kvalitu vody biotopov stojatých vôd prostredníctvom makrofytov?

Ostrovný fenomén vysokých pohorí Karpát vo vzťahu k environmentálnym faktorom, ekológii spoločenstiev a k fytogeografii vybraných druhov (VEGA 2/0121/09)

Trvanie projektu: január 2009 - december 2011
Hory predstavujú zvláštny fenomén. Ostrovný charakter vysokých pohorí v spojení s členitým vysokohorským reliéfom, pestrým geologickým podkladom, rýchlo sa meniacou mezo a mikroklímou a vlastnosťami pôd podmienili vysokú diverzitu stanovíšť a vytvorili vhodné podmienky pre vznik početných endemických a zachovanie reliktných taxónov. Predmetom výskumu je štúdium biodiverzity na úrovni spoločenstiev a populácií v rôznych časopriestorových aspektoch s ohľadom na vzájomné interakcie medzi jednotlivými druhmi, ako aj interakcie s abiotickým prostredím. Výskum je zameraný na analyzovanie ekologickej a floristickej variability vybraných horských ekosystémov vo vzťahu k zastúpeniu jednotlivých floristických elementov, funkčných skupín a pod., pričom výsledky budú interpretované v širšom historicko-evolučnom kontexte. Ako metódy na dosiahnutie zvolených cieľov budú použité tradičné metódy používané pri ekologickom výskume v spojení s metódami molekulárnej genetiky, taxonómie, bio- a geoinformatiky a bioštatistiky.

Manažmentové modely pre travinné biotopy

Projekt sa zaoberá prípravou manažmentových modelov pre travinné biotopy. Tie majú slúžiť ako podklad pre plánovanie starostlivosti o biotopy cenné z hľadiska ochrany biodiverzity ako aj podklad pre nastavenie podmienok pre agro-environmentálne schémy. V projekte sa počíta s rôznymi aktivitami, ktoré budú smerovať k naplneniu jeho cieľov. Analyzuje sa Centrálna fytocenologická databáza Botanického ústavu SAV a dopracuje sa expertný systém na formalizované hodnotenie jej údajov. Tento expertný systém sa použije ako podklad pre prípravu podobného expertného systému na analýzu dát v Informačnom systéme lúk a rašelinísk (ISLR) spravovanom Inštitútom aplikovanej ekológie DAPHNE. Výsledky analýzy ISLR budú spracované do podoby digitálnych výstupov a sprístupnené na webovej stránke riešiteľov. Analyzujú sa údaje o manažmente travinných biotopov obsiahnuté v databáze ISLR. Výstup sa použije pre tvorbu manažmentových modelov. V rámci projektu sa založia a čiastočne vyhodnotia dlhodobé poľné experimenty, založené na sledovanie vplyvu mulčovania na biodiverzitu travinných biotopov v porovnaní s konvenčnými metódami obhospodarovania (kosenie, pasenie). Vyhodnotia sa tiež dáta z 3 existujúcich ekologických experimentov na travinných biotopoch (Zázrivá, Liptovské Sliače, Kamenín). Vyhodnotí sa vzťah druhovej diverzity a manažmentu na základe 2 rozsiahlych súborov fytocenologických zápisov z Poľany a Bielych Karpát. Všetky predošlé aktivity budú v konečnom dôsledku smerovať k hlavnému cieľu projektu, vypracovaniu manažmentových modelov pre 20 vybraných travinných biotopov. Modely budú publikované na webových stránkach a prístupné širokej verejnosti. Projekt bude sprevádzať viacero aktivít zameraných na publicitu a popularizáciu. Pravidelne bude prezentovaný v médiach, jeho výsledky sa budú publikovať vo vedeckých časopisoch, pripraví sa seminár pre pracovníkov štátnej ochrany prírody a informačná brožúra popularizujúca výsledky projektu pre poľnohospodárov. Výsledky projektu budú prezentované na domácich aj zahraničných vedeckých konferenciách, zorganizuje sa vedecká konferencia na Slovensku a v závere projektu sa pripraví jeho medzinárodná prezentácia na pôde Európskej komisie v Bruseli.

Odkazy na uverejnené príspevky:

Odkaz na internetovú stránku Botanického ústavu SAV:

Dúbravková Daniela RNDr. (botanička)
daniela.dubravkova@muzeumpb.tsk.sk