Od šúpolia k umeniu

Od šúpolia k umeniu

Termín: od 15.7.2020, 08:00 do 31.3.2021, 15:30

                                                          Od šúpolia k umeniu

 

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, v spolupráci s výtvarníčkou Mgr. Soňou Belokostolskou, Vás srdečne pozýva na prehliadku etnologickej výstavy s názvom Od šúpolia k umeniu, ktorá je sprístupnená pre verejnosť v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici od 15. júla 2020.

Výstava prezentuje príbeh a postup vzniku šúpoľových bábik na našom území. Lektorský výklad ponúkne kurátor a autor výstavy náš etnológ Mgr. Jozef Mihálik. V úvodnej časti budete môcť vidieť pracovné náradie využívané na poli pri pestovaní kukurice. Následne si ukážeme materiál, ktorý je potrebný k výrobe šúpoľovej postavičky a pracovný postup vzniku bábiky. Vo výstave sa nachádzajú šúpoľové bábiky z fondu múzea a samostatnú časť tvorí umelecká tvorba šúpoľových bábik od výtvarníčky Mgr. Sone Belokostolskej. Jej tvorba je rozdelená na štyri ročné obdobia a unikátnosť výjavov spočíva vo vyobrazení zvykov počas jednotlivých období. Vo výstavnej miestnosti sa nachádza aj model mlyna zo zbierok múza s postavičkami zachytávajúcimi život v mlyne. Výstava je doplnená o informačné bannery, na ktorých sa nachádzajú informácie týkajúce sa výstavy.. Celkovú predstavu o výrobe šúpoľovej bábiky umocní videozáznam, na ktorom autorka vystavených diel rozpráva a ukazuje postup výroby postavičky zo šúpolia.  

Hlavným cieľom výstavy je poukázať na obšírnejší pohľad problematiky vypracovania šúpoľových bábik, kde sa okrem umeleckej tvorby a výsledného produktu návštevník dozvie niečo viac o príprave materiálu a samotného postupu. Najdôležitejšou časťou výstavy však zostáva samotná umelecká tvorba miestnej umelkyne, ktorá sa snaží zobrazovať netradičné a doposiaľ nespracované výjavy.  

 

Tešíme sa na Vás!

Miesto konania

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici

Organizátor

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici

Fotogaléria

1 fotografia